Köpekler nasıl yetiştirilir

köpekler
Köpekler ve kediler, insanlar için en yaygın ve popüler evcil hayvanlar arasındadır ve köpekler ve insanlar arasındaki ilişki, insanın sadık dostu ve koruyucusu olduğu için 12.000 yıl öncesine dayanmaktadır ve firavun uygarlığında köpekler kutsal kabul edilmiştir. eğitilebilir, bu nedenle av, koyun ve körler ve özel ihtiyaçları olan insanlar için bir rehber olarak kullanılırlar, bazıları polis çalışmalarında ve hastanelerde hastaları iyileştirmeye ve iyileştirmeye teşvik etmek için kullanılabilir ve bu yazıda, en popüler köpek ırklarına ve köpeğe sağlanması gereken en önemli ihtiyaçlara bakın.

Köpekler nasıl yetiştirilir
Dost canlısı ve sadık hayvanlar oldukları için birçok insan köpek beslemeyi sever; Bununla birlikte, sonsuza dek mutlu yaşamak için özen ve dikkat gerekir ve bir köpek satın almayı düşünürken, köpeklerin en önemli temel ihtiyaçlarını belirlemek gerekir: özel alan, yemek, sağlık bakımı, egzersiz ve oyun. ile.

özel alan
Köpeğin uyumak, yemek yemek, oynamak ve eğitmek için kendi alanına ihtiyacı vardır. Köpeğinizin ihtiyaç duyduğu alan, büyüklüğüne ve aktivite düzeyine bağlıdır; Büyük köpeklerin küçük köpeklere göre daha fazla alana ihtiyacı vardır ve yiyecek ve su koymak ve değiştirmemek için özel bir yer belirtmek tercih edilir. Köpeğin ayrıca uyumak için bir kafese veya yatağa ihtiyacı vardır ve eğer köpek içeride yaşıyorsa, sabahları, yemeklerden sonra ve yatmadan önce tuvalete gitmesi için dışarı çıkmasına izin verilmelidir.

yemek
Yetişkin köpeklerin genellikle günde bir veya iki öğün yemek yemesi gerekir ve diyabet ve kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarına yol açabilecek kilo almamak için köpeği fazla beslememeye özen gösterilmelidir. Piyasada çeşitli kuru ve konserve mama türleri mevcuttur ve mamalar, her öğünün köpeğin sağlığını korumak için gerekli unsurları içerdiği akılda tutularak evde hazırlanabilir, yani:
Protein: Köpeklerin çeşitli vücut dokuları oluşturmak için proteine ​​ihtiyacı vardır; Bununla birlikte, köpeğin vücudu, 23 amino asitten sadece 13 amino asit ürettiği için farklı proteinlerin oluşumu için gerekli olan her türlü amino asidi üretemez ve bunu telafi etmek için köpek maması protein içermelidir.Bitki ve hayvan .
Yağlar: Yağlar, köpeğe çeşitli aktiviteleri gerçekleştirmek, deri ve tüy sağlığını korumak için ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlar ve köpeğin vücudu yeterli yağ asitlerini üretemediğinden mamasının esansiyel yağ asitlerini içermesi gerekir. -3 yağ asidi ve omega yağ asidi. -6.

Egzersizler ve oyunlar
Köpeklerin zinde kalmak ve zihinsel olarak uyarılmak için egzersiz yapması ve oynaması gerekir, köpek yürüyüşe çıkarılabilir ve gereken süre köpeğin yaşına, ait olduğu cinse ve sağlık durumuna bağlıdır. Köpek yavruları ve küçük köpeklerin günde iki kez yaklaşık dörtte bir saat yürümeleri gerekirken, daha büyük cins spor köpekleri günde bir saate ihtiyaç duyabilirken, bulldoglar gibi bazı köpekler 10 dakikadan fazla sürmeyen kısa mesafeler yürümeyi tercih ederler. veya günde dört kez ve ayrıca köpeğin alması için bir top atmak gibi çoğu köpeğin sevdiği etkileşimli oyunları da oynayabilirsiniz. Veya bir balon patlatma oyunu.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*