Köpekler Kepek Alabilir mi?

Köpekler başlarını ve omuzlarını kullanamazlar, peki köpeğiniz kepeklenirse ne yaparsınız? Gelelim bu kaşıntı sorununa karşı neler yapılabileceğine.
Köpekler Kepek Alabilir mi? Kısa cevap evet. Aşırı ölü deri pullarının neden olduğu zararsız (ama utanç verici) bir durum olabilen insanların aksine, köpekler için biraz daha karmaşık olabilir.

Yeni başlayanlar için, genellikle kuru ciltten daha ciddi olabilecek bir şeyin belirtisi anlamına gelen ikincil bir durumdur. Aslında, evcil hayvanınızın derisi alerji veya parazitlerden bakteri veya mantar enfeksiyonlarına kadar değişebilir. Cushing sendromu veya hipotiroidizm gibi her ikisi de ilaçla tedavi edilebilen genetik bir durum da olabilir.

Ancak en kötü durum senaryolarına geçmeden önce, daha yaygın, daha yaygın evcil hayvan kepeklerinden bazılarına bir göz atalım.

Kuru cilt

Evcil hayvanınızın kuru, pul pul dökülmüş cildine, soğuk kış sıcaklıkları, iç mekandaki kuru hava, aşırı banyo / sert sabunlar ve beslenmesi gibi bir dizi faktör neden olabilir. Ayrıca kuru seboreden muzdarip bazı ırklar için kronik bir durum olabilir. Çözümler, evcil hayvanınızın köpek şampuanını değiştirmek ve ona verdiğiniz banyo sayısını izlemek veya hindistancevizi yağı gibi topikal bir tedavi – dökülmeyi ortadan kaldırmaya ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olacak, köpekler için tamamen doğal bir antibakteriyel nemlendirici gibi basit olabilir. Evcil hayvanınızın kuru cildi, belirgin bir nedeni olmayan yeni bir durumsa, daha ciddi kökenleri ortadan kaldırmak için veterinerinizle iletişime geçin.

alerjiler

Tıpkı insanlar gibi, köpekler de yiyeceklerden toza, polenlere ve hatta evcil hayvan tüylerine kadar her şeyi içeren alerjilerden muzdarip olabilir. Ancak kuru, şişmiş cilt söz konusu olduğunda, genellikle diyetle ilgili bir alerjene dönüşür. Bu durumda, en yaygın tetikleyiciler arasında buğday, yumurta, soya ve süt ürünleri bulunur, ancak evcil hayvanınız ayrıca belirli et proteinlerine karşı toleranssız olabilir. Suçlu unsurun (veya unsurların) belirlenmesi, tipik olarak, bir “eliminasyon” diyeti ile profesyonel değişiminiz yoluyla gerçekleşir. Bu yöntemle evcil hayvanınız, çeşitli malzemelerle “güvenli” yiyeceklerden oluşan basit bir diyetle beslenir. Her takviyede, evcil hayvanınız yeni bileşene toleransını ölçmek için izlenecektir. Kötü tepki verirse, alerjeninizi tutukladınız.

parazitler

Dışarıda vakit geçiren herhangi bir köpek, cildin tahriş olmasına ve soyulmasına neden olabilecek parazitleri yutmaya eğilimli olabilir. Pireler, köpek saksıları, akarlar ve saçkıran (aslında bir solucan değil, bir mantar) gibi parazitler, basit kuru cilt gibi görünen “pulların” şiddetli kaşınmasına ve soyulmasına neden olabilir. American Kennel Club’a göre, Amerikan köpeklerinde en yaygın cilt bozukluğu pire tükürüğüne tepkidir. Bu yaygın parazit, kuru, kaşıntılı cilde neden olan alerjik bir reaksiyonu tetikleyebilir ve tedavi edilmezse evcil hayvanınızın durmaması nedeniyle atopik dermatit, iltihaplanma ve cilt enfeksiyonlarına yol açabilir. Herhangi bir parazit istilası için veterinerinizden antibiyotikler, ilaçlı şampuanlar ve topikal merhemler içerebilecek bir tedavi planı isteyin.

Cilt enfeksiyonları

Bakteri ve mantar enfeksiyonları evcil hayvanınız için acı verici olmasının yanı sıra kokulara, iltihaplanmaya ve cilt oluşumuna neden olabilir. Şiddetli yüz kırışıkları olan köpekler (Shar-Peis, Puglar veya herhangi bir tür bulldog gibi), bu yarıkların günlük olarak temizlenmesini ve en önemlisi tamamen kurumasını sağlamak için özel dikkat gerektirirler. Yüzmeyi seven ve uyanık olduğu saatlerin çoğunu ıslak veya nemli koşullarda geçiren köpekler için birebir. Mantar enfeksiyonları nemli kürk ve deride gelişir ve hızla evcil hayvanınızın çiğneyeceği sıcak noktalar haline gelebilir. Gerektiğinde antibakteriyel merhemlerin fırçalanması ve uygulanması da dahil olmak üzere düzenli evde bakım, cilt enfeksiyonunu önlemenin en basit çözümüdür.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*