Köpekler Islandığında Neden Kokar?

Köpeğiniz ıslandığında her zaman kendine özgü bir koku gelir. Köpekler ıslanınca neden kokar hiç merak ettiniz mi?

Artık ıslak olan köpeğinizi gezdirdikten sonra yağmurdan yeni döndünüz. Eve girersiniz, botlarınızı çıkarırsınız ve o tüm suyu sıkı sıkıya silkeleyip kuyruğunu sallamaya başlarken geri çekilirsiniz. Mutlu bir adamken, “Vay canına, bu garip koku da ne?” diye düşünürsünüz. Pekala, bu ıslak bir köpeğin kokusu ve tamamen kuruduğunda o nemli kokuyu evin her tarafına ve ovmak isteyebileceği herhangi bir yumuşak yüzeye yayacak.

Peki bu belirgin “ıslak köpek” kokusuna ne sebep oluyor? Aslında düşündüğün kadar kötü. Köpeğinizin cildinin derinliklerinde doğal olarak oluşan ve uzun vadede yerleşecek olan maya ve bakteri gibi kötü kokulu bir mikroorganizma kombinasyonudur. Ve çoğu doğal organizma gibi, uçucu bileşikler (AKA kakası) salgılarlar. Sadece biraz su ekleyin ve ıslak köpeklerin neden koktuğunun cevabını alacaksınız. Evet, bu koku gerçekten de bu milyonlarca mikroorganizmanın yeniden oluşturduğu bir dışkı kokteyli.

Artık kokuya neyin sebep olduğunu bildiğinize göre, kokunun evinize, arabanıza ve kıyafetlerinize girmesini nasıl önleyebilirsiniz? Yani köpekler göllerde ve havuzlarda zıplamaya, yağmura, hortumlara ve banyoya girmeye devam edecekler, değil mi?

Köpek kokusunu gidermek için kullanabileceğiniz bazı püf noktaları vardır, örneğin:

Banyodan sonra, bu damlaları kurutmak ve bu damlaları önlemek için bol miktarda emici havlu kullanmanız gerekecektir. Evet, yine de sallanıp, halıyı, yatağı, kanepeyi ovmaya çalışarak yürüyecek… ama etkili bir ön sevişme süngeri ile çok fazla nemi giderebilir ve daha hızlı kurumasını sağlayabilirsiniz.

Saç kurutma makinesine tanıtın. Minimum ısı ayarında yavaş bir hız, kurutma işlemini başlatmak için harika bir yoldur. Önce bir havluyla kurulayın, ardından havluyu yukarı ve aşağı hareket ettirin, ilerledikçe yavaşça fırçalayın. Yatıştırıcı ikramlar ve sözler bile, bu bireysel süreci sabırsızlıkla beklenecek olumlu hale getirmede uzun bir yol kat edebilir.

Kuruttuktan sonra (yani sallandığında damlamaz veya sıçramaz), açık havada kurumaya bırakabilirsiniz. Soğuk günlerde evin içinde dolaşmasına izin verin, ancak kutusunda veya yatağında bırakmayın – bu kurumasını önleyecektir. Sıcak bir günse, onu yürüyüşe çıkarın. Uyarı: Kuruması için bahçede bırakırsanız, toprağın içinde yuvarlanır. Hiç şüphe yok ki, köpeğiniz kir içinde yuvarlanıyor.

Bir köpeğin paltosunda kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmış birçok koku nötrleştiriciden bazılarına göz atın. Ne yaparsanız yapın, doğrudan uygulandığında bir takım ciddi reaksiyonlara neden olabilecek febreze veya ev deodorant spreylerine başvurmayın. Evcil hayvanınız için uygun bir ürün bulmak için Amazon, Chewy veya PetSmart gibi web sitelerini ziyaret edin.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*