köpek sağlığı

köpek sağlığı
Köpek sağlığı, veterinerlik alanında çok önemli bir alandır ve köpek hastalıkları ve semptomları sadece veterinerlik alanında değil, aynı zamanda halk sağlığına yönelik tehlikeleri ve başkalarına bulaşma olasılığı açısından da önemlidir. , ve bu hastalıkların nedenleri genetik veya dış faktörlere göre değişir, hatta ticari veya ev yapımı yiyecekler bile bazı köpek hastalıklarına neden olabilir.
Köpek hastalıkları, özellikle köpek yetiştiricisiyseniz, bilmeniz gereken en önemli şeylerden biridir. Köpekler, evlerde üremesi yaygın olan, kimileri evcil hayvan olarak yetiştirip eğlence, neşe ve mutluluk kaynağı olarak gören, kimileri ise korunma ve güvenlik amacıyla yetiştiren en yaygın hayvanlar arasındadır. eski zamanlarda ve içlerinde doğuştan var olan bir dikiş olarak kabul edilirler ve bazıları onları körlere yardım etmek veya korunmak için yollarda ve yollarda eşlik etmek için yetiştirir ve şekil, boyut ve cins bakımından farklılık gösteren birçok köpek türü vardır, çünkü koku duyusu yoluyla suçları ve suçluları tespit etme yeteneğine sahip polis köpekleri var.
Köpekler Her canlı gibi köpeklere de pek çok semptomun eşlik ettiği birçok hastalık bulaşır ve bu yazımızda en ünlü köpek hastalıklarından ve semptomlarından bahsedeceğiz. Birçok yaygın köpek hastalığı, mevcut aşılarla önlenebilir ve tedavi edilebilir. Köpekler, enfekte köpekler veya vahşi hayvanlarla temas yoluyla bulaşan birçok hastalığa karşı hassastır.

Köpek hastalıkları ve belirtileri
İç veya dış etkilere maruz kalan ve fonksiyonlarında dengesizliğe neden olan canlı hücrelere sahip herhangi bir canlı organizma gibi köpeklerin kaptığı birçok hastalık vardır ve bu hastalıkların bir kısmı sadece köpeklere özgüdür ve bir kısmı köpekler arasında yaygın olabilir. memelilerin özelliklerini taşıyan ve birçok hastalığın enfeksiyon yoluyla insanlara bulaşabildiği ve köpeklerin maruz kaldıkları hastalıklar arasında viral, bakteriyel, fungal ve bazı parazit türleri, bazı genetik hastalıklar ve kalıtsal hastalıklar, deri, göz ve kemik hastalıkları, köpeğin iç organlarının hastalıkları, tümörler ve kanserler ve bu makale bazı köpek hastalıklarına ve semptomlarına bakacaktır.
viral hastalıklar
Köpeklerde bulaşıcı hastalıkların virüs veya bakteri gibi farklı nedenleri vardır ve bu hastalıkların çoğu doğrudan köpekten köpeğe bulaşır ve bazıları kene veya sivrisinek gibi bir vektöre ihtiyaç duyar ve köpek hastalıkları bu semptomlardan biridir. insanlara bulaşma olasılığı nedeniyle sağlık endişesi, viral hastalıklar en ünlü köpek hastalıkları arasındadır Semptomları biraz açıktır ve aşılama ile etkisi azaltılabilir ve bazılarından kısaca bahsedilecektir.
kalp hastalığı
Kalp hastalığı, özellikle yaşlı köpeklerde ciddi bir durumdur. Bir veterinerin yardımıyla, sodyum oranı düşük ancak yeterli protein ve kalori seviyeleri, bazı düzenli egzersizler ve bazı ilaçlar içeren bir köpeğin diyetini değiştirmek, köpeğin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Mitral kapağın kireçlenmesinden kaynaklanan konjestif kalp yetmezliği, köpeklerde en sık görülen kalp hastalığıdır. Valfin kireçlenmesi, türbülanslı kan akışına ve sol atriyumda kan basıncında artışa yol açar, bu da kan damarlarındaki kan basıncının artmasına neden olur ve en yaygın semptomlarından biridir. Artan kalp hızı ve kalp kası ve sıvısının kasılması akciğerlerde birikebilir. Köpeklerde kalp ile ilgili hastalıklardan ve semptomlardan biri de büyük köpeklerde görülen kardiyomiyopati veya kalp kası yetmezliğidir. belirgin semptomlar düzensiz kalp atışı ve ani bayılmadır. ölüme yol açmak

Köpeğin en yaygın hastalıkları
distemper
Köpek ateşi, enfekte bir köpeğin burnundan salgılarla temas yoluyla bulaşır. Zatürre ve konvülsiyonlara neden olur. Bu hastalığın tedavisi yoktur. Hastalığı önleyen birkaç aşı vardır. Köpek ateşinin vaadi, köpek ölümünün önde gelen nedenidir.
parvovirüs
Parvovirus, kontamine dışkılara maruz kalma yoluyla bulaşır. Kusma ve ishale neden olur. Tedavi, daha fazla sıvı ve intravenöz ilaç gerektiren yoğun olmalıdır. Bu hastalık aşılanmamış köpeklerden gelir. Genç köpek yavrularının bu hastalıktan ölme olasılığı yaşlı köpeklere göre daha fazladır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*