köpek besleme

köpekler kullanır
Köpekler, insanların yetiştirdiği ve bakımını yaptığı hayvanlar arasında en yaygın görülen evcil hayvan türlerinden biridir ve kökenleri kurt ailesine kadar uzanır, ancak insanlar onları evcilleştirip büyüttükten sonra evcil hayvan haline geldiler ve eski çağlardan beri insanlarla birlikte var oldular. ve birçok insan, köpekleri öncelikle eğlencenin yanı sıra koruma sağlamak amacıyla da yetiştirmektedir. Atasözü, köpeklerin sahiplerine olan sadakati ve sevgisinden etkilenir ve bazıları onları hem eski hem de modern askeri operasyonlarda kullanmanın yanı sıra avlanma ve koruma amaçlı kullanır.

Normal köpek besleme rejimleri nelerdir?
Mutlu ve sağlıklı bir evcil hayvan için sağlıklı bir köpek beslenmesi şarttır. Evcil hayvanınızın sadece günlük aktiviteleri için yeterli enerjiyi sağlaması değil, aynı zamanda zihinsel aktiviteleri için de önemlidir. Tam bir diyet, özellikle gelişimlerinin ilk aşamalarındaki hayvanlar için önemlidir ve konu köpekleri veya genel olarak evcil hayvanınızı beslemeye geldiğinde hatırlanması gereken en önemli şeylerden biri, onları “yaşlarına” göre beslemektir.
Evcil hayvanlar, özellikle kediler ve köpekler, yaşamın farklı evrelerinde farklı diyetlere ihtiyaç duyarlar. Evcil hayvanınızı doğru şekilde beslemenin anahtarı, kendisi ve diyeti için hangi yiyeceğin en iyi olduğunu bulmaktır.
Köpeklere sunulan mama türü, köpeğin büyüklüğüne ve yaşına göre değişiklik göstermektedir. Küçük bir köpeğe verilecek yiyecek miktarı, büyük bir köpeğe göre farklıdır. Yaş ayrıca köpek maması türünü belirlemede önemli bir rol oynar.

Küçük köpeği beslemek
Yeni doğan yavruları ilk üç ayda besleme süreci dikkatli bakım gerektirir; Yetiştirici, yavruyu anne sütü diyetinden yavru diyetine kademeli ve düzenli bir şekilde anneden kısa ve daha sonra uzun sürelerle aktarmaya başlamalıdır. Bu adımın önemi, yavruyu yavaş yavaş annenin bakımından uzaklaştırmaktır. Bu sürece sütten kesme denir ve en iyi üçüncü veya dördüncü haftada başlanır.
Yavruyu sütten kesmeden önce ek mama ile beslemek gerekli değildir, ancak anne hastaysa ve yeterli süt üretmiyorsa, rehberlik için mama veya veteriner hekim kullanılır. Sütten kesme sırasında köpeğe, köpekler için tasarlanmış endüstriyel mamalar verilmeye başlanır ve sıcak su ile yıkanır ve kan şekerini korumak için genellikle sütten kesildikten sonra mama verilir ve ishal ve kusma gibi yan etkiler ortaya çıkarsa veteriner hekime gösterilmelidir. en kısa sürede gözden geçirilir.
Yetişkin köpeği beslemek
Yetişkin köpeklere verilen mama, onların enerji ihtiyaçlarını karşılamaya ve vücudun hücre ve dokularını yenilemeye yeterli olmalıdır. Köpeğe verilen mama miktarı, gereksinimlerini aşmayacak, yağ birikiminden kaynaklanan hastalıklara yol açmayacak, ihtiyaçlarının altında kalmayacak, bir deri bir kemik kalmasına ve zayıflamasına neden olmayacak şekilde büyüklüğü ve enerjisi ile orantılı olmalıdır. Köpek aktivitesi, türe ve harekete göre değişir, bu nedenle yetiştirici, köpeğinin vücudu için yeterli yiyecek miktarını belirlemelidir. Köpeğin ihtiyaç duyduğu mama miktarı veteriner tarafından belirlenebilir ve bu miktar kışın, köpeğin ek aktivite yaptığı veya bir hastalığı olduğunda artabilir. Genellikle yetişkin bir köpek için aralarında 8-10 saat arayla günde iki öğün verilmesi önerilir. Bu yöntem, hayvanın davranışını kontrol etmeye yardımcı olur. Bazı insanlar öğünlerini üç öğüne ayırır: kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği ve her öğünün belirli bir zamanı vardır ve bu süre köpeğin türüne ve yaşına göre değişir. Şiddetli egzersiz yapan köpekler için özel bir yemek olarak çiğ yumurta içeren öğünler servis edilir ve köpeğin altıncı ayından sonra servis edilir. Öğle yemeğinin geri kalanıyla akşam yemeği, ancak altı aylık olana kadar her gün değil.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*