Kedim ısırıyor! Nasıl ısırılırım?

Bir kedinin ısırmasının birçok nedeni vardır – işte bu konuda yapılması gerekenler

Çiğneme oyuncakları için genellikle elleriniz ve parmaklarınızdan yoksun olan koç noktalı bir kediniz var mı? Sık sık istenmeyen yavru kedi terörünün hedefi misiniz? Eh, tek sen değilsin – kötü, ısırma alışkanlığı kedigiller arasında yaygın bir durum olabilir. Kedi ısırıkları ağrılı olabilir, rahatsızlıktan bahsetmiyorum bile ve kedinize ısırmanın iyi olmadığını ve bunun yerine oyuncaklarını çiğnemesi gerektiğini öğretmek için doğru adımları atmalısınız. Bu sorunu çözmek biraz sabır ve çalışma gerektirebilir, ancak dikkatli bir şekilde konuyu çabucak bir kenara koyabilir ve istenmeyen kedi ısırıklarının geçmişte kalacağından emin olabilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olmak için, kedinize ısırmasına izin verilmediğini öğretmeye yardımcı olacak birkaç ipucu hazırladık, böylece onunla etkileşime girmeden, dişlerine bakmadan, dişlerini içine batırmadan onunla etkileşime geçebilirsiniz. cildin.

Doğru oyun türlerini belirleyin

Kediniz kaç yaşında olursa olsun, ellerinizin oyuncak olmadığını ve bu nedenle asla ısırılmaması gerektiğini hemen tespit etmelisiniz. Bunu mümkün olduğunca basit hale getirmek için, ev sahipliği eğitiminizin çok erken döneminde sınırları belirlemeniz çok önemlidir. Evi paylaştığınız bir yavru kediyse, kuralları belirlemek daha kolaydır çünkü bu küçük tüy yumaklarının öğrenmeye ve tımar etmeye daha istekli olmaları daha olasıdır. Öte yandan, ergen veya yetişkin bir kedinin yeni sahibiyseniz, kedi sahibi olmak konusunda yeniyseniz, yürürlükteki kurallar biraz daha zorlayıcı olabilir. Şimdiye kadar, olumlu pekiştirmeye ve sabırlı gözleme güveniyorsanız, üstesinden gelebilir ve hedefinize ulaşabilirsiniz. Kediler oynarken, oynarken, ister ip, ister kedi-yavru oyuncağı, hatta başka bir kedi olsun, ısırırlar, bu yüzden aynı şeyi parmakları ve elleriyle yapmaları şaşırtıcı olmamalıdır. Bir yavru kedinin parmaklarınızı çiğnemesi potansiyel olarak cazip ve masum görünse de, bu kötü alışkanlığı edinmelerine izin vermeyin. Aksi takdirde, büyük dişlere sahip yavru kediniz yetişkin bir kedi haline geldiğinde pişman olacaksınız. Bu amaçla, doğru oyuncak türlerini ayarlamak ve kedinizin el ile normal oyuncağı arasındaki farkı anlamasına yardımcı olmak zorunludur.

Isırmaya neyin sebep olduğunu öğrenin

Kedilerin de insanlar gibi farklı kişilikleri vardır. Bazıları tembel, bazıları sevimli ve bazıları sadece yaramaz. İkinci tip karakter en bartik olabilir, ancak bazen sizi ısırma alışkanlığı yaratan karakter değildir. Bazen kediyi neyin tetiklediğini bularak tamamen eğilmekten kaçınabilirsiniz. Örneğin, kedinizin stresi savunmacı mı yoksa saldırgan mı oluyor? Belki evinizde arkadaşlar olduğunda huzursuz oluyor ve onları herkesin görmesi için dışarı çıkarıyorsunuz. Ya da ailedeki çocuklar onunla çok kaba oynarsa, kediniz biraz fazla agresifleşebilir. Belki birkaç kediniz veya bir kediniz ve bir köpeğiniz var? Bu ortam kediniz için ideal olmayabilir ve stres hızla birikebilir. Kedi ısırığı meydana geldiğinde evcil hayvanınızın davranışını dikkatlice incelemeye çalışın, olası bir nedenin belirlenebilmesi için ısırık anında neler olduğunun farkında olun. Bir eğilim fark ederseniz, ısırmaya yol açan stresi, savunmayı veya saldırganlığı azaltmak için atabileceğiniz adımlar vardır. Tabii ki, sorumlu bir sahip olarak, her zaman sevgi dolu evcil hayvanınıza mümkün olan en iyi yaşam koşullarını sunmayı hedeflemelisiniz. Evin etrafındaki minimum stres ve baskı ile evcil hayvanınız olumsuz alışkanlıklar sergilememelidir.

Kediniz için bir sürü oyuncak veya bir refakatçi alın

Can sıkıntısı tüm varoluşun baş belasıdır – dört ayaklı kedi arkadaşınız da dahil! Hiçbir şey kulağa ilginç gelmiyorsa ve günler yıpranmış bir rutine dönüşüyorsa, kediniz sahibini ısırmanın sonsuz eğlenceli olduğunu fark edebilir. Öyle olsa bile, o kadar eğlenceli bulamazsınız, bu yüzden kedinizi her zaman eğlendirmeye ve eğlendirmeye çalışın. Kediniz sıkılırsa, bastırılmış enerjiyi ve avı avlamak ve öldürmek için doğal içgüdüyü serbest bırakmak için uygulayabilir ve ısırmaya başlayabilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*