kedi kanseri

Bir evcil hayvan hastalandığında, tüm aile için son derece stresli olabilir. Ne yazık ki, tüm hayvanlar hastalığa eğilimlidir ve bazen kanser gibi teşhis ciddidir. Neyse ki, veterinerlik tıbbındaki gelişmeler sayesinde birçok kanser başarıyla tedavi edilebiliyor. Erken teşhis çok önemlidir, bu nedenle özellikle kediler gizemli olabildiğinden ve iyi olmadıklarında bile duygularını gizleyebildiğinden, kedilerde yaygın görülen kanser belirtilerini bilmek önemlidir.

Kedilerde en sık görülen kanser türleri ve belirtileri

Kanser, vücuttaki anormal hücrelerin hızla büyüdüğü ve bazen vücudun diğer bölgelerine yayıldığı yüzlerce farklı hastalığı tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir. Kanser herhangi bir organ veya doku ile başlayabildiğinden, tespit edilmesi genellikle zordur. Bununla birlikte, kedilerde en yaygın dört kanser türü vardır:

Lenfoma (kan kanseri)
Fibrosarkom (yumuşak doku kanseri)
Skuamöz hücreli karsinom (ağız kanseri)
Meme tümörleri (meme kanseri)
Her kanserin kendine özgü semptomları olsa da, tüm kediler aynı semptomlara sahip değildir. Ayrıca, yeme alışkanlıklarındaki değişiklikler, kilo verme veya alma, idrara çıkma veya dışkılama güçlüğü ve uyuşukluk gibi semptomların bazen daha genel olduğunun farkına varmak da önemlidir. Bununla birlikte, kanser hücrelerin hızlı, kontrolsüz büyümesi olduğundan, tümörler veya olağandışı büyümeler, özellikle kitle hızla büyüyorsa, kanser belirtisi olabilir.

lenfoma

Kedi lenfoma kanseri, bağışıklık sistemini zayıflatan kan hücrelerinde bulunur. Birçok farklı lenfoma türü olmasına rağmen, kanser sistemik olduğundan ve kan damarlarından aktığından, bazı kedilerin vücudunun farklı bölgelerinde aynı anda lenfomalar olabilir. Kedi lenfoması kedi lösemisi ile bağlantılıdır ve giderek daha fazla kedi kedi lösemisine karşı aşılandığından, lenfoma oranları düşmüştür.2 Neyse ki, kemoterapi lenfoma tedavisinde çok etkilidir ve kediler birkaç yan etkiyle tedaviyi iyi tolere eder.3 Sindirim sisteminde en yaygın kedi lenfoması türü, bu nedenle semptomlar arasında kusma, ishal, kilo kaybı ve iştahsızlık sayılabilir.

fibrosarkom

Fibrosarkom herhangi bir yumuşak dokuyu etkileyebilir ve tipik olarak cilt kanseridir. Ne yazık ki, kedilerde fibrosarkom genellikle agresiftir ve tedaviler cerrahi, radyasyon ve kemoterapiyi içerebilir. Tedavinin başarı oranı değişir ve birçok faktöre bağlıdır. Çoğu kedi, önceki enjeksiyon veya aşılama bölgesinde fibrosarkom geliştirir. Cilt büyümesi veya kitlesi olacak, ancak rahatsızlık veya ağrı belirtisi olmayacak. İlerlemiş vakaların semptomları arasında uyuşukluk, dehidratasyon ve şiddetli kilo kaybı yer alır.6 Erken teşhis ve tedavi, remisyon şansını büyük ölçüde artırır.

Ağız kanseri

Skuamöz hücreli karsinom, kedilerde en yaygın ağız kanseridir ve tümörler, ağız, diş etleri, dil ve lenf düğümleri dahil olmak üzere kedinin ağız boşluğunun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir. Yaygın semptomlar iştahsızlık, yutma güçlüğü, ağız kokusu ve aşırı tükürük salgısıdır.5 Ne yazık ki, sınırlı tedavi seçenekleri nedeniyle prognoz çok iyi değildir.4 Elbette her vaka farklıdır ve veterineriniz size bunların hepsini sağlayacaktır. . kediniz için mevcut seçenekler.

Meme tümörleri

Kedilerde meme tümörleri veya meme kanseri, yaşları ve ırkları nedeniyle nadir görülen kanserlerdir. Meme kanserleri, 10 yaşın üzerindeki orta yaşlı veya daha yaşlı kedilerde daha yaygındır. Siyam kedileri de genç yaştan itibaren bu kansere özellikle yatkın görünmektedir. Meme kanserinin en yaygın semptomu, karın derisinin altında büyüyen bir veya daha fazla katı yumrudur. Tedavi cerrahi ve kemoterapiyi içerir. Prognoz değişir ve tümörlerin boyutuna ve sayısına bağlıdır.

Kedilerde kansere ne sebep olur?

Tıpkı insanlarda kanser gibi, kanserin tek bir nedeni yoktur. Evcil hayvan kanseri büyük olasılıkla genetik yapı ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklanmaktadır. Yakın zamana kadar kedi kanseri üzerine çok fazla araştırma yapılmamıştı. Günümüzde veteriner hekimler ve evcil hayvan onkologları, evcil hayvan kanserini ve nasıl başarılı bir şekilde tedavi edileceğini çok daha iyi anlıyor.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*